Державна бібліотека України для юнацтва СВІТ ПРОФЕСІЙ Молодіжно- інформаційна консультативна служба
Cвіт професій
Довідник професій
Вибір навчального закладу
Характеристика професій
Профорієнтаційні тести
Словник профорієнтаційних термінів
Профорієнтаційні служби
Актуальні професії ринку праці України
Перелік спеціальностей за якими здійснюється навчання в Україні
Про професії у друкованих джерелах
Дистанційне навчання
Дистанційна освіта в Інтернеті

Освітній портал

Profi.org.ua - Портал профессионального консультирования молодежи

Вона пішла ліворуч

Профорієнтаційні поради

Лист сестрі

Привіт моя дорогенька!

Сестричко вітаю тебе із закінченням ще одного навчального року! Але ж якого! Передостаннього. Незабаром у тебе тестування, отримаєш атестат зрілості і перед тобою простягнеться дорога у доросле життя. Сонечко, ти навіть не уявляєш собі, як мені хочеться тебе обійняти, взяти за руку і допомогти зробити перші кроки на цьому шляху. До сліз боляче, що я так далеко, але нічого, прорвемося! Нехай мої листи, через кілометри, які розділили нас, принесуть тобі мою любов, мою радість, мою підтримку, мій маленький досвід.

Пам'ятаєш, ще "коли ми під стіл ходили", мама постійно Маяковського декламувала: "У меня рас тут года, будет мне семнадцать, Где работать мне тога, чем заниматься? ... Докторам хорошо, а рабочим лучше. Я б в рабочие пошел, пусть меня научат. Вставай! Иди! Гудок зовет...". Ти, зараз смієшся, правда? Я теж, ми такі милі були, безтурботні, декламували вивчені віршики по черзі на стулі... зараз все складніше. Згадай, здається в садочку ти мріяла танцювати, а коли тобі було 7, ти зробила медичні картки для кожної ляльки і щодня робила їм щеплення. Тато тоді радів і з гордістю говорив, що в родині підростає лікар. А пам'ятаєш, як він відмовляв мене, коли я заявила, що хочу бути кілером і заміж вийду за мафіозі.

... Якось на уроці української літератури я декламувала: "Вчителько моя, зоре світова...", очі у мене чомусь вологими стали, я всю душу, намагалася вкласти у вірш. Катерина Михайлівна, наша "класна", помітивши цей нюанс, так зраділа і ще з місяць на всіх позакласних уроках і зборах ставила мене в приклад, як майбутнього вчителя. На той час мене і тебе, думаю, також такі ситуації тішили, забавляли, а зараз, я можу лише уявити, як тобі складно. Адже так хочеться отримувати радість і натхнення від того, чим займаєшся щодня в житті.

Ти писала, що мама з татом весь час сперечалися юридичний чи економічний має обрати донечка, а бабуся взагалі розповідала, як чудово на філологічному. Вони і досі тебе агітують, кожен за свою "партію" чи вже домовилися. Ти, мабуть, пам'ятаєш, коли я була в 11-тому, зі мною була та ж сама історія. Я їх обожнюю і усвідомлюю, що все, що вони роблять, це з великої любові. Прислуховуйся до них, до їх аргументів, але, не забувай, що режисер свого життя ти і тільки ти і тобі вирішувати, яку головну роль ти бажаєш отримати, обміркуй усе, зваж, обери своє і ти матимеш роботу і "бонус" у вигляді здійснених мрій. Принаймні однієї точно - ти зможеш реалізувати себе в житті. Вибач, я ,певно, починаю ставати нудною. Повір, я не хочу почитати тобі ще одну нотацію чи дати цінну вказівку, просто хочу бути корисною.

Якщо чесно, коли я була в аналогічній ситуації, я мало що розуміла. Точно не знала, чого хочу я, які професії потрібні, що у мені такого особливого, що можна розвинути і досягти чогось. Я лише знала, що юрист - звучить "круто", льотчик - романтично, дизайнер - гарно, а сантехник - якось не дуже. Я не здогадувалася, що хороший сантехник чи електрик можуть отримувати більше, ніж поганий режисер чи юрист і робити свою справу із задоволенням... П'ять років навчання, підробітки, різні курси, власне, я й зараз ще перебуваю у стані пошуку. Я пішла ліворуч і обрала шлях "спроб і помилок".

Мій метод - це пошук свого шляху "всліпу", випробовуючи себе в різних професіях доти, доки не знайду те, що буде давати засоби для достойного існування і задоволення від роботи. Мій шлях складний тим, що процес пошуку може затягнутися, а це небезпечно, бо якщо людина не задовольняє своєї найвищої потреби в самореалізації, не знаходить свого місця в соціумі, не отримує задоволення від життя, займаючись улюбленою справою, вона може з часом зневіритися, піддатися депресії і відмовитись від пошуку.

Є ще один шлях, шлях "пізнання і свідомого вибору", який починається з пізнання самого себе, своїх інтересів, нахилів, особливостей мислення, пам'яті, нервової системи і продовжується знайомством зі світом професій. Необхідно дізнатися, які вимоги висуває професія до людини і співставити їх зі своїми індивідуальними особливостями, ось так можна зробити свідомий правильний вибір. От бачиш, я знову поводжуся, як зануда і не факт, що востаннє, але ти маєш знати те, що я говорю, воно не завадить, а, навіть, якщо ти це вже знаєш, то маєш нагоду осмислити свої знання і правильно ними скористатися.
Ще я якось вичитала в якійсь розумній книзі, що під час вибору професії необхідно мати уявлення про умови такого вибору. Які ж вони? Існує 3 головних вимоги, що має задовольняти обрана професія: "хочу", "можу", "потрібно".

"Хочу" - це особисті цілі і цінності (професійні інтереси і нахили);
"Можу" - пізнання себе і своїх можливостей, стану здоров'я;
"Потрібно" - знання професійної сфери, шляхів і засобів досягнення мети, потреб ринку праці. Лише в тому випадку, якщо людина зможе поєднати свої "хочу", "можу", "потрібно", її професійний вибір буде точним і вдалим.
Все, все, далі обіцяю бути більш розважливою! Я хочу коротесенько описати тобі ті "місця", де можна отримати купу цікавого, що допоможе дізнатися тобі і про себе і про професію більше, і про те, де цій професії навчають, і не просто навчають, а роблять це найкраще.

На дорогу до школи ти витрачатимеш 5 днів на тиждень цілісінький навчальний рік близько години часу, якщо відмовитися тимчасово від аудіо книг і українського року, або скоротити час на їх прослуховування до 30 хвилин, можна придбати і почитати профорієнтаційні газети і журнальчики, наприклад, журнал "Кампус" - призначений для абітурієнтів, їхніх батьків, студентів, освітян та роботодавців, там можна знайти рейтинги світових вузів, матеріали, що допоможуть під час підготовки до тестування:

  • " цікавенький, яскравий журнальчик "12+", кожен його номер присвячено якійсь маловідомій, як правило, професії;
  • " у газеті "Освіта і кар'єра" можна знайти освітні новини, познайомитися з інформацією про освіту в Україні та закордоном, про нові технології в освітньому процесі та бізнесі, з основними законами, що регулюють освіту і ще цікава деталь, можна почитати інтерв'ю з відомими людьми, які діляться своїм досвідом;
  • " коли визначишся з професію, переглянь довідничок навчальних закладів "Куди піти навчатися", він містить адресно-реквізитні дані про навчальні заклади різних рівнів акредитації, про те, коли в них проходять дні відкритих дверей, а також довідкову інформацію про різні курси, навчальні центри, автошколи, дистанційну освіту.

Я знаю, ти дівчинка допитлива, якщо за щось берешся, до доводиш до кінця, тож можу ще запропонувати тобі озброїтися більш серйозною літературою, скажімо, довідниками, типу, "На шляху до вибору професії", "Довідник навчальних закладів України", "Освіта в Україні", "Психологія популярних професій", "Пізнай себе - знайди роботу", або ще якимись аналогічними. Єдиний недолік цих видань - їх вартість, тож обери і купи або передплати, те що тобі більш до смаку, більш "легкий", кольоровий "+12" чи більш серйозний за змістом "Кампус" чи поєднай приємне з корисним, скажімо, "+12" і "Освіту і кар'єру" або "Кампус" і "Куди піти навчатися".

Вартість журналу "+12" близько 7, 73 грн., але в кожному номері характеристика лише 1 професії, тож чим більше видань, тим більше знань і на рік потрібно близько 100 грн. на 12 журнальчиків, 1 номер журналу "Кампус" коштує 9,91 грн., на рік потрібно понад 100 грн. Газета "Освіта і кар'єра" обійдеться тобі на місяць в 10 грн. Як бачиш, вартість профорієнтаційного газетки-журнальчику до 10 грн. за номер. Вартість довідників залежно від якості поліграфії і змісту коливається в межах 15-50 грн. Тож якщо хочеш ґрунтовно підготуватися доведеться витратити близько 20 грн. на періодичні видання ( на місяць) і можна ще придбати якийсь довідничок від 15 до 50 грн. на твій вибір.

Вдома можеш виділити хоча б по 15 хвилин і переглянути в Інтернеті непогані, на мій погляд, ресурси, вони тобі будуть цікаві не лише в цей період підготовки до вибору професії, а й коли будеш навчатися. Ти ж знаєш, яка я іноді буваю наполеглива і педантична, даруй мені ці слабкості, я свого часу, для зручності склала список деяких цікавих ресурсів, а перед тим, як писати тобі цей лист, я ще й уточнила його злегка, відкоригувала, і от що вийшло.

Все тесты [Електронний ресурс]. - Електрон. дані. - Режим доступу : http://vsetesti.ru/ . - Заголовок з титул. екрану. - Мова рос. - Перевірено : 07.07.2009.
Безліч тестів, що допомагають у пізнанні себе, а також є можливість створити свій власний тест.

Київський молодіжний центр праці [Електронний ресурс]. - Електрон. дані. - Режим доступу : http://kylc.com/ . - Заголовок з титул. екрану. - Мова укр. - Перевірено : 07.07.2009.
Тут можна почерпнути інформацію про різноманітні молодіжні програми, про освітні виставки, про профорієнтаційні проекти, про працевлаштування за кордоном, а також знайти контактні дані філій аналогічних центрів в різних містах України та дізнатися про їх профорієнтаційні програми та заходи.

Пізнай себе [Електронний ресурс] / За підтримки Інституту обдарованої дитини. - Електрон. дані. - Режим доступу : http://ostriv.in.ua/index.php?option=com_tests&test_cat_id=3. - Заголовок з титул. екрану. - Мова укр. - Перевірено : 07.07.2009.
Тести on-line.

Портал професійного консультування [Електронний ресурс] / Осадчий В. В., Сисоєва С. О . - Електрон. дані. - Режим доступу : http://profi.org.ua/. - Заголовок з титул. екрану. - Мова укр. - Перевірено : 07.07.2009.
Портал пропонує користувачам декілька алгоритмів, які повинні полегшити вибір та зменшити час на пошук необхідної інформації.
" Покроковий алгоритм отримання послуг професійного консультування для молоді (пофесіограми, профорієнтаційні тести, Довідник професій та багато іншої корисної і цікавої інформації),
" Покроковий алгоритм отримання послуг з працевлаштування (трудове законодавство, вакансії, складання резюме тощо),
" Покроковий алгоритм отримання послуг професійного консультування для батьків (блок тестів для батьків, тести, що допомагають визначити творчий потенціал дитини, корисні посилання, чат для батьків).

Профорієнтація - зроби свідомий вибір] /Благодійний фонд Розвиток України", Освітній портал. - Електрон. дані. - Режим доступу : http://www.profosvita.org.ua/uk/index.html . - Заголовок з титул. екрану. - Мова укр. - Перевірено : 07.07.2009.
Соціальний Інтернет-проект "Профорієнтація" спільний проект благодійного фонду "Розвиток України" та Інтернет-проекту "Освітній портал" пропонує інформацію для батьків,студентів, методистів, випускників про специфіку різних професій, про тенденції розвитку ринку праці, про освіту за кордоном, про центри зайнятості, міфи про престиж деяких спеціальностей.

Профориентация: Кем стать: Тесты / Центр развития "Гуманитарные технологи" [Електронний ресурс] . - Електрон. дані. - Режим доступу : http://www.proforientator.ru/tests/tests.html . - Заголовок з титул. екрану. - Мова рос. - Перевірено : 07.07.2009.
На цій сторінці російського ресурсу з профорієнтації можна пройти тести on-line: "Гуманітарій чи технар", "Життєві настанови", "Профорієнтатор" та ін.

Світ професій [Електронний ресурс] / ДЗ "ДБУ для юнацтва". - Електрон. дані. - Режим доступу : http://www.4uth.gov.ua/trade/index.htm . - Заголовок з титул. екрану. - Мова укр. - Перевірено : 07.07.2009.
Бібліотечний ресур, де можна знайти довідник професій, характеристики професій, профорієнтаційні тести та адресно-реквізитні дані профорієнтаційних служб.

Тест по от печаткам пальцев [Електронний ресурс] . - Електрон. дані. - Режим доступу : http://test.bio-met.ru/ . - Заголовок з титул. екрану. - Мова рос. - Перевірено : 07.07.2009.
Цікавий тест пізнання себе і своїх прихованих здібностей за відбитками пальців. Тест включає профорієнтацію, інформацію про здоров'я, особливості організму, спортивні здібності, темперамент, самооцінку тощо.

Я знаю, що у Вас поки що обмежений трафік і ти, можливо, мені заперечиш, і матимеш рацію, що профорієнтація обійдеться тобі не дуже дешево, але, якщо обереш своє, справа наживна. Сонечко, крім того є заклади, які пропонують безкоштовний доступ до усіх перерахованих ресурсів, в своєму правда, приміщенні, але це має свої плюси, ти зможеш усамітнитися і хоча б з годинку спокійно попрацювати.

В бібліотеці можна знайти усі перераховані газети і журнали, і довідники найрізноманітніші і попрацювати за часту безкоштовно в Інтернет-центрі. Крім того, в деяких бібліотеках, скажімо, для юнацтва, для молоді є цікаві електронні ресурси, де зібрано кращі матеріали, що допомагають таким, як ти і я, зробити крок до освіти і професії. О, ще згадала, коли підеш до бібліотеки, запитай, чи не проходять у них уроки профорієнтації, якщо так, то неодмінно запишися на них, там і тести цікаві психолог можливо проведе, і з однодумцями можеш познайомитися, поспілкуватися. Зміна обстановки іноді допомагає зосередитися на важливих речах.
Ще згадала, якщо в школі працює Наталія Іванівна, психолог, підійди до неї, вона класна, може щось теж порадить, вона ніколи не відмовить, я теж якось до неї підходила, але це вже інша історія, про це якось потім.
Сонце, якщо вже почали говорити про тести і психологів, знайди і набери телефончик молодіжної біржі праці або соціальної служби для молоді чи центру зайнятості, ці організації, як правило, тісно співпрацюють і хоча б десь тобі щось та й порадять. Я знаю, що фахівці молодіжної біржі праці проводять тестування, що допомагає визначити нахили особистості до тієї чи іншої професії, а також ступінь сумісності людини і професії. Ще я дізналася, що молодіжна біржа праці набирає волонтерів в різні організації, установи, це теж непогано, так іноді спростовуються міфи про ті чи інші професії.

Усі перелічені вище джерела інформації допоможуть тобі під час пошуку істини, але визначатися і відповідати за обране рішення лише тобі, сестричко. Визначайся і не дозволяй нікому і нічому "ампутувати" твій шлях до мрії.

Готуйся до прийняття рішення, воно відповідальне, але також знай і те, що з кожним роком будуть з'являтися нові якісь професії і тобі все життя доведеться підвищувати кваліфікацію і опановувати суміжні науки, тож ні в якому разі, щоб ти не вирішила, не стався до цього рішення, як до чогось фатального. Працювати над собою, опановувати нове, а можливо й набути кількох спеціальностей завжди можна, будь ласка, дерзай, перед тобою ціле життя!

Сонечко, розраховуй на мене, я завжди спробую тебе підтримати, щоб ти не вирішила. Люблю тебе і цьомаю. Чекаю на відповідь. Бувай. Щасти тобі.
Твоя нудна, але любляча старша сестра.


Молодь і СНІД >>>
Куди звернутися, якщо... >>>
Толерантність >>>
Конкурси, гранти, стипендії >>>

 

Встанови наш банер!

 Державна бібліотека України для юнацтва

<a href="http://www.4uth.gov.ua/" target="_blank"><img src =”http://www.4uth.gov.ua
/images/4uth_gif.gif” alt="Державна бібліотека України для юнацтва" width="88" height="31" border="0"></a>

 

Останнє поновлення:
24.03.2016 17:58
  
Copyright © 2002-2013. Державна бібліотека України для юнацтва