"Палітра натхнення"

Анонси
Новини
Бібліотеки для юнацтва
Про бібліотеку
Послуги бібліотеки

Інтернет-центр
Медіатека
Виставковий зал
Відділ мистецтв
Зал іноземної літератури
Читальний зал
Періодика

Довідковий відділ

Клуби

страница о насФонд бібліотеки
Віртуальна довідка
Обговорюємо книгу
Фахівцям
Спонсори і партнери


Електронний каталог

Державна бібліотека України для юнацтва: фахівцеві
Читання
Мені є що сказати! (творчість)
Щоб пам'ятати: історія України
Здоровий спосіб життя
Суспільство
Відкриття
Інформаційна культура
Нетикет: культура мережевого спілкування

 

Встанови наш банер!
 Державна бібліотека України для юнацтва

<a href="http://www.4uth.gov.ua/" target="_blank"><img src =”http://www.4uth.gov.ua
/images/4uth_gif.gif” alt="Державна бібліотека України для юнацтва" width="88" height="31" border="0"></a>

Зоя Сташук

Зоя Сташук - член Національної спілки майстрів народного мистецтва України (1994), заслужений майстер народної творчості України (1999). В 1995 р. вперше на персональній виставці в Державному музеї літератури України майстринею було представлено колекцію писанок відтворених за каталогом "Описание коллекции народных писанок", що був виданий у 1899 р. у Москві під редакцією М. Кульжинського.

Сташук разом з О. Білоус реконструювала понад 2000 писанок з 17 губерній, 54 повітів, 154 сіл та населених пунктів. Протягом семи років приватна колекція експонувалася в різних містах України та за кордоном. На сьогодні колекція в постійній експозиції в музеї писанки в місті Коломия.

Творчими здобутками майстрині є відтворення в 1997 р. писанок Львівщини за виданням 1898 р. "Писанки Галицької Волині" М. Кордуби, розробка колекції писанок за мотивами трипільської кераміки протягом 1998-2004 р.р. Творчу працю поєднує з активною просвітницькою діяльністю. Надає допомогу у створенні гуртків писанкарства у школах та позашкільних установах. Розроблений нею разом з О. Білоус курс писанкарства викладено на сторінках "Школи писанкарства".

Зоя Сташук має звання "Відмінник освіти України", систематично проводить методичне об’єднання з писанкарства на базі Київського палацу дітей та юнацтва. Щорічно з 1997 р. проводить міський конкурс дитячої писанки "Писанкова веселка".

З творчими здобутками майстрині протягом останніх років глядачі могли ознайомитись відвідавши більш ніж 30 професійних художніх виставок, які проходили в Україні, Білорусі, Франції, Німеччині, Японії. З них:

1993 р. - участь у виставці "Українські писанки" (м. Ліон, Франція)

1994 р. - участь у виставці "Народне мистецтво України" (Державний музей літератури, м. Київ, Україна)

1995 р. - персональна виставка "2000 писанок України" (Державний музей літератури, м. Київ, Україна)

1996 р. - персональна виставка "Сяйво писанки" (м. Київ, Україна)

1997 р. - участь у міжнародному ярмарку народного мистецтва (м. Тулуза, Франція)

1997 р. - персональна виставка "Сонячні обереги" (Український Дім, м. Київ, Україна)

1998 р. - виставка народних писанок "Між небом та землею" (м. Нюрнберг, Німеччина)

1998-2005 р.р. - Всеукраїнські виставки писанок (Національна спілка народних майстрів України)

1998-2000 р.р. - Участь у Міжнародному фестивалі мистецтв "Слов’янський базар" (м. Вітебськ, Білорусь)

2000 р. - участь у виставці "Великодні писанки" (м. Франкфурт, Німеччина)

2000 р. - "ЕКСПО 2000" (м. Ганновер, Німеччина)

2001 р. - персональна виставка у музеї М. Коцюбинського (м. Вінниця, Україна)

2001 р. - виставка у представництві ООН в Україні.

2001 р. - виставка у Національному історико-культурному заповіднику "Чигирин"

2002-2004 р.р. - участь у Міжнародних виставках "Великодні писанки" (м. Тур, Франція)

2005 р. - виставка ЕКСПО-2005 (м. Нагоя, Японія)

Колекції писанок майстрині знаходяться в Державних музеях міста Києва, Харкова, Донецька, Сум та численних приватних колекціях України, Німеччини, Швейцарії, Франції, США, Аргентини, Японії.

Публікації про творчість майстрині вміщено в журналах "Народне мистецтво", "Welcome to Ukraine", "Міжнародний туризм", "Панорама", "Київ", "Мистецтво та освіта", "Українська культура", "Веселочка", "Бізнес".

Сташук розробила методику викладання писанкарства у вищих та середніх учбових закладах, що має прикладне значення.

Як зробити писанку

Необхідні матеріали, прилади та технологія написання писанок.

Для написання писанки необхідно приготувати чисте, свіже, без плям, тріщин та подряпин куряче яйце. Інколи писанки пишуть на гусячих, качиних яйцях або яйцях інших свійських або й диких птахів. Перед початком роботи яйце миють у чистій теплій воді, м'якою щіточкою можна почистити найбільш забруднені місця, після миття яйце витирають чистою сухою ганчіркою. Для поділу поверхні яйця і нанесення малюнків потрібен простий олівець, гостро заточений і бажано не дуже м'який, щоб лінія на шкаралупі була не дуже темною.

Писачок -інструмент, за допомогою якого наносять воскові або парафінові лінії на поверхню шкаралупи або покривають воском окремі фрагменти орнаменту. Писачки бувають різні за конструкцією, в залежності від місцевих традицій, але принцип один - це трубочка переважно з металу, що добре втримує тепло - міді, бронзи, латуні, прикріплена до палички-ручки.
Свічка, що може бути з воску або парафіну, кріпиться до підставки металу, що має бути стійкою і з гострим краєм, об який знімаються надлишки воску з писачка. Найпростіша і найзручніша підставка - звичайна бляшанка.

Для фарбування писанок приготуємо набір розчинених анілінових барвників, що призначені для фарбування вовни. Фарбу, приблизно, половину чайної ложки, висипаємо у банку місткістю 0,5 л та заливаємо її 250-300 гр. окропу. Воду для розчинення барвників бажано брати м'яку. Фарбувати писанки можна тоді, коли фарба повністю охолоне до кімнатної температури. Основні кольори барвників - жовтий, зелений, червоний та чорний. Рідше використовується синій, фіолетовий, оранжевий та коричневий кольори.
Для більш якісного фарбування поверхні шкаралупи приготуємо 9% розчин оцтової кислоти (харчовий оцет) у 0,5 л банці - 300 гр., а для написання писанок способом відбілювання - розчин будь-якого відбілювача для білизни, наприклад, 2-3 ст. ложки "білизни" на 300 гр. води. Потрібні ще чисті ганчірки, що добре вбирають вологу, та ложки, якими опускаємо писанки у фарбу,- вони беруться для кожної фарби окремо.

Отже, візьмемо у ліву руку яйце, а в праву олівець та нанесемо олівцем лінію навколо яйця, що поділить поверхню на дві рівні частини вздовж. Потім кожну половину ділимо ще на дві частини, маємо вже 4 частини, після цього робимо поділ писанки поперек, таким чином отримуємо 8 рівних частин-трикутників на поверхні яйця. Такий поділ є зручним для подальшого нанесення малюнку на шкаралупі, причому ці лінії можуть бути наведені пізніше воском, а можуть бути і як допоміжні для правильного нанесення малюнку. Далі наносимо олівцем малюнок, після чого починаємо роботу з воском.

Запалюємо свічку та нагріваємо над полум'ям писачок, який потрібно тримати у правій руці на зразок ручки або олівця. Після того, як писачок достатньо нагріється, набираємо зі свічки всередину трубочки парафін чи віск , він розтоплюється у трубочці і, стаючи рідким, витікає через нижній отвір писачка.

Наносимо писачком воскові лінії на поверхні яйця, але тільки ті, що на зразку є білими. Це, як правило, ті, що ділять поверхню яйця на рівні частини або контури фігур. Тут потрібно зауважити, що справжній віск дає більш тонку, "тугішу" лінію, а парафін легше розтікається на поверхні і дає лінію більш широку. Час від часу писачок слід злегка підігрівати в полум'ї, набирати новий віск та при потребі чистити писачок шматочком сталевого дротика.

Після того, як нанесені всі лінії, що мають залишитись білими на 3-4 секунди опускаємо яйце в оцет, обережно виймаємо його, не витираючи, опускаємо на ложці у фарбу. Якщо на писанці серед інших кольорів жовтий колір, тож яйце в першу чергу опускаємо в жовту фарбу. Час фарбування яйця залежить від якості шкаралупи, -в середньому 5 хвилин.

Виймаємо яйце з фарби, обережно витираємо його ганчіркою та чекаємо ще кілька хвилин до повного висихання поверхні. Далі знову нагріваємо писачок та покриваємо воском ті ділянки малюнку, які на готовій писанці будуть жовтого кольору. Далі опускаємо писанку у червону або зелену фарбу, в залежності від малюнку, покриваємо воском наступні потрібні ділянки, відповідно ті, що на готовій писанці мають бути червоного або зеленого кольору. Якщо тло писанки є чорним, то нарешті писанку опускаємо до чорної фарби. Фарба перекриє всі ділянки шкаралупи, що залишились не покриті воском.

Якщо нам потрібно виконати писанку, що має біле тло, то після нанесення всіх кольорів на поверхню потрібно опустити писанку в розчин відбілювача до повного відбілювання тла, потім промити писанку в проточній воді. Так виконується писанки методом відбілювання (або відмивання). Коли всі кольори нанесені, віск з писанки можна зняти. Робимо це над свічкою, підносячи писанку до полум'я збоку і витираючи ганчіркою розтоплений віск. Можна також покласти писанку до печі або духовку, коли віск розтопиться, повитирати його залишки ганчіркою. До речі, і лінії від олівця, якими наносили малюнок, при цьому також знімаються.

Писанки, написані на "домашніх" яйцях, що є заплідненими, довгий час можуть залишатись цілими, і не зіпсувавшись, з часом висохнути. Яйце з птахофабрик є здебільшого не запліднене і тому писанку залишати "не видутою" не можна, оскільки вміст яйця з часом зіпсується і писанка лопне. Отже, щоб писанка довше зберігалась, доцільно її "видути" ще до того, як віск буде знятий. Найзручніше це робити за допомогою круглого заточеного надфіля, яким спочатку проколюємо писанку з одного торця і обертальними рухами робимо невеликий отвір в шкаралупі. Повторюємо це з Іншого, протилежного кінця писанки. Потім тримаємо писанку двома руками над склянкою, дуємо в один із отворів, через інший буде витікати білок і жовток. Після повного видалення вмісту яйця віск з писанки краще знімати в духовці, оскільки при цьому висушується і внутрішня поверхня шкаралупи. Роботу закінчено.

Покладіть писанку на видному місці або подаруйте її від щирого серця - адже це - оберіг.

Пише писанку бабуся, пише мама, пишу я

Вінницький обласний центр народної творчості

Український міжмузейний центр

Писанка

Інші виставки митців в Бібліотеці

"Нове звучання традицій витинанки"

Творчість, що допомагає жити...


Персональна виставка Богдана Стеценка


Віталій Мельниченко

"Це простори твої Україно"


Гліб Гржабовський

"Розум і плоть"


Павло Титуленко

"Очима серця"


Валерій Леонов

"Кольорові спалахи"


Валерій Франчук

"Плоди саду людського"


Алла Березна

"Зцілення мистецтвом"


Тетяна Федорова

"Українська іграшка: фольклорні витоки"

 


Останнє поновлення:
29.01.2018 12:59

????? ??????????????????????? ????????

Copyright © 2002-2018. Державна бібліотека України для юнацтва

  Настоящий ПР 4uth.gov.ua Цена 4uth.gov.uaRated by PING Rated by MyTOP